Eddington Sayısı

Tekerlek
3 min readAug 4, 2022

Eddington Sayısı (Eddington Number), bir bisikletlinin ne kadar sayıda ve ne kadar uzunlukta sürüşler yaptığını, uzun sürüş deneyimini ölçen ve özetleyen bir nicel göstergedir.

Tanım olarak, N kez N millik sürüş tamamlamış olan biri için bu şartı sağlayan en büyük N sayısı o kişinin Eddington sayısıdır. (1 mil = yaklaşık 1.61 km)

Örnek vermek gerekirse benim Eddington sayım 27. Bunun anlamı; 27 farklı günde, 27 kez en az 27 mil (43.47 km) sürüş yapmışım. Farklı günlerde en az 28 millik 28 adet sürüş yaparsam Eddington sayım 28'e çıkacak.

Bu yazının yazıldığı tarihte Eddington sayım 27

Bisikletliler arasında bağımlılık yapan bu ölçüyü İngiliz astrofizikçi Arthur Eddington 1940'lı yıllarda ortaya atmış. Einstein’ın izafiyet teorisi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan bilim insanı, aynı zamanda bir bisiklet tutkunuymuş. Bisiklet sürme deneyiminin hem sürüş mesafesine hem de tekrara bağlı olduğunu düşünen Eddington bu girdileri olabilecek en basit şekilde formülleştirmiş.

Dikkat, Eddington bağımlılık yaratır. Gittikçe zorlaşan bir yapıya sahiptir. Bundan sonra yapacağınız her sürüş Eddington sayınıza katkı yapmaz. Sizi bir sonraki seviyeye taşıyacak uzunlukta sürüşler yapmanız gerekir. Sayınız 20 ise en az 21 millik sürüşler yapmanız gerekir, sayınız 35 ise en az 36 millik sürüşler yapmanız gerekir.

Neden kilometre değil de mil?

Sir Arthur Eddington 1882–1944 yılları arasında yaşamış bir İngiliz olduğu için uzunluk birimi olarak mili tercih etmiş.

1 mil yaklaşık olarak 1.61 kilometreye karşılık geliyor ancak matematikle arası iyi olmayan arkadaşlarımız için şunun altını çizmekte fayda var: km bazındaki Eddington sayınız, mil bazındaki Eddington sayınızın 1.61 katı değildir. Öyle olsaydı, örneğin Eddington sayım 27'yi 1,61 ile çarptığımızda 43 bulurduk ama 43 kez en az 43 kilometrelik sürüş yapmış değilim, sadece 27 kez yaptım. Kilometre bazlı Eddington sayım 38.

Kilometreyi işin içine sokup kafa karıştırmaya gerek yok. Tüm dünya Eddington sayısını mil bazlı olarak karşılaştırıyor.

Eddington Sayısı Nasıl Hesaplanır?

https://swinny.net/Strava/-4691-My-Strava-Eddington-Number adresine giderek sitenin Strava bilgilerinize erişmesine izin vermeniz durumunda güncel Eddington sayınızı görebilirsiniz. Bunun yanında, bir sonraki sayıya geçmeniz için yapmanız gereken sürüşler, belli sayılara ulaşmak için yapmanız gereken sürüşler gibi bilgileri de aynı sayfada görebilirsiniz.

Daha büyük Eddington sayılarına ulaşmak için yapmanız gerekenleri de görebiliyorsunuz

swinny.net’te soldaki kutuya e-posta adresinizi yazıp siteye kaydederseniz site arka planda sürüşlerinizi takip ediyor ve Eddington sayınız arttığında e-posta ile haber veriyor.

Buna benzer başka sürüş göstergeleri biliyorsanız lütfen yorum olarak yazın.

--

--